Search
  • Gila Shemie-Zakay

גילה שמיע עונה לשאלות בנושא עיצוב


כיצד את מצליחה להחליט על פלטת צבעים בחלל?

בחירה של פלטת צבעים היא אחד השלבים היותר חשובים וקשים בתהליך העיצוב. לצבע יש השפעה מכרעת על החלל, ולכן כאשר אתם בוחרים את פלטת הצבעים שלכם יש לקחת בחשבון את מהותו של החלל- איזה מטרה הוא הולך לשרת, ומהו משך הזמן אשר אנשים עתידים להעביר בחלל זה. ככלל אצבע, ואם מדובר בחלל בבית שלכם למשל, הייתי מציעה לכם לפתוח את ארון הבגדים ולראות איזה צבעים חוזרים על עצמם הכי הרבה. הצבעים שאתם לובשים הכי הרבה הם אלו שאתם מרגישים הכי בנוח איתם ושעוישם לכם הכי טוב. לכן במצב בו אין לכם קונספט כלשהו בראש, הצמדו למה שכבר הוכיח את עצמו כנכון עבורכם.


מה הדבר הכי חשוב בתכנון של תקציב?

סוגיית התקציב היא סוגייה מאוד חשובה, היות ועל בסיסו המעצב והלקוח מקבלים החלטות הקשורות לחומרי גלם בהליך העיצוב וסוגי הרהיטים והתכולה שעתידה למלא את החלל. לקוחות רבים חושבים כי במידה ויחשפו את התקציב המלא שלהם, הדבר יגרום לכך שהמעצב יגבה מהם יותר עמלה. חשוב לי לציין כי זה טעות גדולה מאוד. קביעת תקציב בתחילת ההליך היא הכרחית, היות והליך העיצוב מתבצע באופן רוחבי, אנחנו נבחר את חומרי הגלם ואנשי המקצוע שנרצה לעבוד איתם ביחד לכל הפרויקט- החל מהמרצפות עד לסוג של גופי התאורה. שינוי התקציב במהלך הפרויקט לרוב מאט את הליך העבודה ויוצר עבודה כפולה למעצב. לכן כאשר מתכננים את התקציב הייתי ממליצה להיוועץ עם מעצב או בעל מקצוע אחר בתחום, להציג בפניו את שטח החלל ואת סוגי החומרים שהוא היה רוצה להשתמש בהם. אם אינכם סומכים על האינטרס של בעל המקצוע, הייתי מציעה לפנות לכמה בעלי מקצוע ולקבל מספר חוות דעת.


יש לי חדר ילדים שאני רוצה לעצב בעצמי. הסגנון לא ממש משנה לי אבל אני מעוניינת להכניס חמימות לחדר. כיצד ניתן לעשות זאת?

חמימות בחלל ניתן לקבל באמצעות שימוש בחומרים חמים- בדים, עץ, צבעים כהים ותאורה מעומעמת. ככלל, פרקט כהה ישדר יותר חמימות מפרקט בהיר, אך כמובן שניתן ליצור חדר חמים עם פרקט בהיר גם כן, באמצעות אלמנטים שיתווספו אליו. אם קיים חלון בחדר הייתי ממליצה להתקין וילון. אם יש מקום לכורסת יחיד גדולה ונוחה (במידה ומדובר בחדר של תינוק) הייתי מציעה להכניס גם אחת כזו ולהוסיף כמה כריות. אך מה שיקבע בסופו של דבר את החמימות היא התאורה. אם התאורה לא תהיה ראויה היא יכולה להרוס כל חדר חמים לא משנה כיצד יעוצב. בראש ובראשונה יש להשתמש בתאורה צהובה בלבד. ככל שתטמיעו יותר גופי תאורה בחדר ותמנעו להשתמש בתאורת תקרה, כך החדר יהא יותר חמים. למשל אם תתקינו שתי מנורות רגל ומנורת שולחן, תצרו כמה מוקדי תאורה שאינם ישירים בחדר באופן שבו לא תצטרכו להדליק את המנורה שמותקנת בתקרה כלל.


איזה סוג עץ היית ממליצה להשתמש ברצפה בחדר האמבטיה?

זה ידוע שעץ בחללים רטובים ולחים זה לא דבר ממומלץ. הוא מתפנח ונהרס די מהר בסביבות מהסוג הזה. מצד שני קיימות לא מעט אמבטיות עם רצפות עץ שמתפקדות נהדר. לכן זה בהחלט אפשרי אך יש לקחת בחשבון שלושה אלמנטים חשובים לפני שמקבלים החלטה לגבי רצפת עץ באמבטיה: הראשון, זה פינישים והחומרים שמורחים על העץ (סילרים) כדי להגן לעיו מרטיבות ולשמור על חייו לאורך זמן. סילרים על בסיס פולאוריתן הם הסילרים הכי טובים כיום. יש למרוח את העץ מספר פעמים במיוחד בחיבורים שבין קורות כי לשם המים נוטים לחדור הכי הרבה. האלמנט השני הוא סוג העץ. יש מספר בודד של סוגי עץ שמומלץ להשתמש בהם בחללים רטובים. באופן כללי הייתי ממליצה להמנע מעצים רכים כמו אורן או אשוח, ולבחור עצים קשים יותר כמו אלון (בדגש על אלון לבן), ארז, מייפל, אגוז ובמבוק. הדבר השלישי, הוא האחריות שניתנת על ידי היצרן. לרוב היצרן יעניק אחריות לפיה אם העץ ישחק או יהרס בתקופה מסוימת של זמן הוא יוחלף על ידו, אך אחריות זו לא חלה כאשר מדובר בהתקנה בחללים רטובים כמו אמבטיות. יש לוודא שהאחריות שאתם מקבלים כוללת חללים רטובים גם כן.


איך היית מציעה לי לפצל דירה סטודיו גדולה באופן שלא יפגע בגודל של החלל?

ברמה האינטואיטיבית, פיצול של חללים בהכרח יקטין אותם, אלא אם כן משתמשים בפתרונות שהם לא מבוססים על מחיצות שהן קיר. אופציה ראשונה היא להשתמש בוילונות חצי שקופים, זהו גם הפתרון הכי זול במידה ויש לכם תקציב מוגבל. אופציה אחרת היא להכניס ספריה שתתפקד כמחיצה אבל להשאיר אותה יחסי אוירירית ונושמת. הדבר הכי קרוב לקיר שהייתי מציעה לך לעשות זה לבנות חצי קיר בגובה של  1.20. כך כן תבוצע הפרדה אך לא באופן שיקטין את החלל. אופציה אחרת היא להתקין וילון בד חצי שקוף.


גילה שמיע-זכאי


15 views

© All rights reserved | GILA SHEMIE ZAKAY LTD.

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Pinterest Icon